Historia klocków LEGO

Choć bawimy się nimi na codzień lub kolekcjonujemy je w gablotkach, z pewnością nie każdy z nas zna historię klocków LEGO. W niniejszym artykule zaprezentujemy Wam najważniejsze etapy powstawania firmy i kolejne rekordy osiągane przez duńskie przedsiębiorstwo.

Firma powstała w 1932 roku, a jej założycielem był Ole Kirk Kristiansen. Początkowo przedsiębiorstwo działało pod inną nazwą, a profil działalności dotyczył produkcji zabawek, najpierw wykonywanych z drewna, następnie już z plastiku. Nazwa LEGO została wyłoniona w konkursie przeprowadzonym wśród pracowników firmy, w którym główną nagrodą podobno była butelka wina. LEGO to skrót od określenia „leg godt”, które w tłumaczeniu z języka duńskiego brzmi „Baw się dobrze”. LEGO Group zostało powołane do życia w 1934 roku. Początkowo zabawki LEGO nie były tak popularne, jak w dzisiejszych czasach. Jedną z najpopularniejszych zabawek okazała się drewniana kaczka LEGO Duck, która trafiła do oficjalnej sprzedaży w 1935 roku.

W połowie lat 40. ubiegłego stulecia szef działu sprzedaży jednego z największych duńskich domów towarowych narzekał na fakt, że w branży zabawkowej nie istnieje żaden system, który umożliwiałby łączenie poszczególnych elementów, budując większe konstrukcje w oparciu o pojedyncze zestawy. W odpowiedzi, w 1945 roku Godfred Kirk Christiansen opracował pomysł wprowadzenia systemu LEGO System In Play. Pozostajemy jednak wciąż w epoce klocków produkowanych z drewna.

Pierwsze plastikowe klocki trafiły do sprzedaży w 1949 roku. Zestaw noszący nazwę Automatic Binding Bricks był zbiorem klocków, umożliwiających budowę dowolnej konstrukcji według własnej inwencji twórczej. Elementy nie posiadały jeszcze tak zaawansowanej budowy, jak dziś, przez co nie można było trwale zamocować ich do siebie. 1957 rok przyniósł znaczny postęp w tej sprawie. Klocki zostały zmodyfikowane, w wyniku czego w ich spód wbudowano specjalne tuleje. Dzięki nim klocki ustawione jeden na drugim były stabilnie umocowane i nie rozłączały się. Nowe klocki znalazły się w sprzedaży rok później, w 1958 roku. System łączenia klocków został oficjalnie opatentowany 28 stycznia 1958 roku.

Co ciekawe, współcześnie produkowane klocki LEGO utrzymują identyczne wymiary jak te produkowane na początku ery elementów z plastiku, które trafiły do sprzedaży w latach 50. ubiegłego wieku. W 1960 roku zaprzestano produkcji drewnianych zabawek, pozostawiając na rynku wyłącznie plastikowe klocki. Najbardziej intensywna okazała się jednak końcówka lat 60., bowiem w 1968 roku powstał pierwszy park rozrywki – Legoland w duńskim mieście Billund. Rok później ofertę klocków poszerzyła seria Duplo, skierowana do najmłodszych miłośników budowania.

Od 1977 roku rozpoczęto sprzedaż klocków z serii Lego Technic, która od początku charakteryzowała się inżynierskim podejściem do konstruowania, a ponadto projektanci wyrażali zainteresowanie możliwością wprowadzania w ruch poszczególnych elementów zestawów. Rok później, w 1978 roku uruchomiono produkcję minifigurek, ludziki cieszą się ogromnym zainteresowaniem po dziś dzień, a aktualnie ich łączna liczba szacowana jest na blisko siedem miliardów, co sprawia, że powoli zrównują się z populacją ziemi. Światowa ekspansja klocków LEGO zaowocowała otwarciem pierwszego sklepu w miejscowości Kolonia, w Niemczech. Dziś oficjalne sklepy LEGO znajdują się niemal na całym świecie.

Wspominaliśmy o złożeniu przez grupę LEGO wniosku dotyczącego opatentowania wzoru kultowych klocków z wypustkami. Oficjalnie patent został przyznany w 1958 roku, jednak pięćdziesiąt lat później, w 2008 roku decyzją Europejskiego Sądu Pierwszej Instancji odebrano firmie wyłączność praw do produkcji klocków.

Od 2011 roku rozpoczęto program Lego Bricks in Space, w ramach którego uczestnicy misji kosmicznej promem Endeavour STS – 134 przetransportowali trzynaście zestawów LEGO na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Konstrukcje zostały złożone przez obecnych tam astronautów. Klocki posłużyły do badań w zakresie zachowania poszczególnych elementów w warunkach mikrograwitacji. Nieco później, w 2012 roku firma LEGO oficjalnie trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa, stając się największym (pod względem liczby) producentem opon na świecie. Przedsiębiorstwo w samym tylko 2012 roku wyprodukowało aż 318 milionów miniaturowych opon! Warto podkreślić, że cztery lata później oficjalne statystyki wskazują na jeszcze większą produkcję opon, osiągając poziom 730 milionów sztuk!

Ostatnie lata zapewniły firmie LEGO tytuł niekwestionowanego lidera branży zabawek. Duńska korporacja posiada przeszło 70% rynku klocków, a analizy finansowe wskazują na to, że przychody przedsiębiorstwa rosną z roku na rok. Zdaniem niezależnych badaczy, LEGO można określić obecnie jedną z największych marek na świecie. Rosnąca popularność na całym świecie sprawia, że regularnie docierają do nas doniesienia o kolejnych rekordach osiąganych zarówno przez firmę LEGO, jak i przez miłośników, którzy przy użyciu klocków budują naprawdę niesamowite konstrukcje. Ukończony w 2018 roku projekt budowy największego w pełni funkcjonalnego samochodu z klocków, przeprowadzony przez zespół projektantów duńskiego przedsiębiorstwa zakończył się pełnym powodzeniem. Efektem prac jest model Bugatti Chiron w skali 1:1. Co więcej, samochód porusza się o własnych siłach dzięki zastosowaniu silników elektrycznych znanych z serii Lego Technic! Do Księgi Rekordów Guinnessa trafiła również wieża wybudowana przez fanów serii. Konstrukcja powstała w Mediolanie, osiągając wysokość aż 35,05 metra!

Biorąc pod uwagę intensywność rozwoju przedsiębiorstwa oraz częstotliwość wydawania nowych zestawów, a ponadto popularność wśród fanów na całym świecie, możemy spodziewać się, że w ciągu najbliższych lat firma LEGO odnotuje kolejne, ogromne sukcesy, zarówno na rynku sprzedażowym, jak i wizerunkowym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.