Oszałamiające projekty stworzone z klocków LEGO®

Każda osoba, która kiedykolwiek miała styczność z klockami LEGO, z pewnością niejednokrotnie marzyła o obszernym, pustym pomieszczeniu, które w połączeniu z nieograniczonym zasobem klocków pozwoli na budowę wymarzonych konstrukcji. Wiele osób marzy o stworzeniu całego miasta LEGO, inni preferują pojedyncze, lecz bardzo obszerne budowle. W tym tekście zaprezentujemy Wam oszałamiające projekty, które zostały stworzone na bazie klocków LEGO! O części z nich z pewnością mogliście dotąd nie słyszeć, lecz z pewnością Was zainteresują!

Pełnowymiarowy dom z klocków LEGO
Brytyjski dziennikarz, James May to dosyć kontrowersyjna osoba. Z pewnością nie każdy jednak wie, że znany z programu „Top Gear” mężczyzna jest również twórcą wyjątkowo nietuzinkowego projektu. Z pomocą ponad tysiąca ochotników wybudował swój własny dom, który powstał niemal w 100% z klocków LEGO!

Nie mówimy tu jednak o miniaturowym budynku, mieszczącym jedynie mini figurki, ale o pełnoprawnej, dwupoziomowej willi, ulokowanej w sąsiedztwie winnicy w mieście Dorking, w Wielkiej Brytanii! Konstrukcja pochłonęła blisko trzy miliony klocków, a sam proces tworzenia zajął mnóstwo czasu. Podczas budowania ścian okazało się bowiem, że konstrukcja klocków LEGO nie jest na tyle wytrzymała, dodatkowo wystąpiły również problemy z kwestią odporności na wodę. Z tego względu dom był kilkukrotnie rozebrany i zbudowany od nowa. Efekt końcowy z pewnością wynagrodził jednak wszelki trud. Budynek został w pełni umeblowany. Dzięki temu zarówno kuchnia, jak i łazienka, a nawet sypialnia posiadały całkowicie funkcjonalne wyposażenie, które również zostało wykonane przy użyciu klocków LEGO.

Tak niesamowita budowla z pewnością przyciągnęłaby masę turystów, zainteresowanych samym ogromem konstrukcji, zarazem podziwiających motywację do podjęcia się tak ciężkiego, czasochłonnego projektu. Niestety, dom nie dotrwał do obecnych czasów. Pomimo początkowych planów, zakładających przetransportowanie konstrukcji do duńskiego Legolandu, ostatecznie budynek został rozebrany, natomiast klocki przekazano na cele charytatywne.

W pełni funkcjonalne Bugatti Chiron z klocków LEGO.
Kiedy kilka lat temu projektanci LEGO uruchomili serię Speed Champions, skupiającą się na odwzorowywaniu realnych, sportowych modeli samochodów, z pewnością gdzieś głęboko w marzeniach kształtowały się już plany stworzenia czegoś wyjątkowego… na przykład samochodu z klocków w skali 1:1!

Firma LEGO od zawsze stawiała przed sobą wyzwania, starając się w ten sposób stale zwiększać swój potencjał, oferując klientom coś, czego do tej pory nikt jeszcze nie wymyślił. W pewnym momencie zespół projektowy duńskiej firmy rozpoczął rozmyślania nad stworzeniem czegoś, co mogłoby stać się prawdziwym wyzwaniem, a w dłuższej perspektywie czasu projektem, który przełamałby obowiązujące dotychczas bariery. Chwilę po ukończeniu prac nad modelem Bugatti Chiron w skali 1:8, który trafił do oferty firmy LEGO, rozpoczęto konstruowanie większej, bardziej wymagającej konstrukcji.

W ten sposób w 2018 roku zaprezentowano pierwszy, w pełni funkcjonalny samochód z klocków Lego wykonany w pełnowymiarowej skali 1:1! Model powstał przy wykorzystaniu ponad miliona elementów z serii LEGO Technic. Prace były prowadzone przez szesnastu specjalistów, którzy na codzień specjalizują się w budowie zestawów wykorzystywanych do promowania klocków w sklepach firmowych czy Legolandach. W zespole znaleźli się zarówno projektanci, jak i mechanicy czy elektrycy. Konstrukcja pochłonęła aż 13 438 roboczogodzin!

Efektem końcowym stał się pełnoprawny model supersamochodu Bugatti Chiron, wykonany w skali 1:1, który może być prowadzony przez kierowcę. Do napędu pojazdu wykorzystano specjalny układ składający się z 2304 silników LEGO Power Functions, 4032 kół zębatych LEGO Technic i 2016 osi poprzecznych pochodzących z tej samej serii. Układ napędowy teoretycznie charakteryzuje się wydajnością na poziomie 5,3 KM, a moment obrotowy oszacowano na 92 Nm! Gdy zbadano masę własną gotowego samochodu, okazało się, że jest ona porównywalna z realnym pojazdem Bugatti i wynosi aż 1500 kilogramów!

Warto podkreślić, że do budowy modelu nie wykorzystywano absolutnie żadnych materiałów łączących takich jak kleje, taśmy czy inne przedmioty. Konstrukcja składa się wyłącznie z różnego rodzaju klocków, na które składa się aż 339 typów elementów z serii LEGO Technic.

Model został oficjalnie przetestowany podczas badań na profesjonalnym torze wyścigowym Ehra Lessien, umiejscowionym w bliskim pobliżu niemieckiego Wolfsburga. Trasa tego obiektu gościła również prawdziwe Bugatti Chiron, sprawdzano na niej osiągi oraz właściwości jezdne pojazdu. Samochód zbudowany z klocków poprowadził Andy Wallace, kierowca testowy koncernu Bugatti i zarazem dawny zwycięzca wyścigów Le Mans. Przejazd po torze potwierdził, że „klockowy Chiron” jest w pełni sprawny i może poruszać się o własnych siłach, wykorzystując do tego celu wyłącznie elementy z serii LEGO Technic.

Jak pokazują powyższe przykłady, klocki LEGO są źródłem ogromnych możliwości. Budowane konstrukcje nie muszą ograniczać się wyłącznie do kompaktowych rozmiarów, pozostających wyłącznie w obrębie domowego otoczenia. Starannie zaprojektowane oraz wykonane budowle mogą ustanawiać nowe rekordy, pokonywać bariery, ale przede wszystkim umożliwiają ciągły rozwój naszej kreatywności oraz zdolności manualnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.